Aktualności

Regulamin PSKO na rok 2021

Regulamin PSKO na rok 2021

Szanowni Optimiściarze,

W zeszły weekend odbyło się zebranie zarządu, na którym jak co roku, między innymi sprawami, rozważaliśmy co zmienić, co poprawić, co zrobić, żeby nasze Stowarzyszenie pomagało w sportowym rozwoju młodym zawodnikom, którzy zdecydowali się swoją żeglarską karierę rozpocząć od optimista.

Publikujemy dzisiaj Regulamin PSKO na rok 2021. Jest w nim ważna zmiana dotycząca startujących w grupie A i B. Od przyszłego sezonu w grupie A będą ścigać się wszyscy zawodnicy trzynastoletni, oraz pierwsza sześćdziesiątka z rankingu grupy B z roku poprzedzającego, bez możliwości odwołania.

Ta poważna zmiana jest wynikiem wielu przemyśleń, wieloletnich doświadczeń, godzin rozmów
i rozważań za i przeciw, dlatego opiszę najważniejsze argumenty.

W grupie A żegluje za mało zawodników, a przecież to ona jest wyznacznikiem poziomu sportowego polskiego optimista. Liczymy, że zmiana spowoduje wzrost żeglujących w grupie A do ok. 200-220 zawodników. Dodatkowo większa ilość zawodników sprawi, że na wszystkich mniejszych regatach w grupie A będzie ścigać się ich więcej, bo w tej chwili wysoka frekwencja, a w zasadzie cała grupa A żegluje na regatach kwalifikacyjnych, OOM/MPJmł i otwartych mistrzostwach PSKO w Dziwnowie.

Od kilku lat doświadczamy zjawiska „przetrzymywania” zawodników w grupie B, co skutkuje faktem, że 13sto i 14stolatkowie, wygrywają regaty w grupie B, mając za bezpośrednich konkurentów znacznie młodszych. O różnicach w rozwoju pomiędzy tymi grupami wiekowymi nie trzeba mówić, więc pozwólmy posmakować wygranej młodszym, którzy rozpoczynają swoją przygodę z prawdziwym ściganiem. Niech to będzie dla nich motywacją do dalszej pracy.

Najważniejszą przesłanką tej zmiany jest myślenie o sportowym wymiarze naszego optimista, oraz dalszy rozwój zawodników na następnych klasach regatowych, po zakończeniu przygody z opti. Nasze dzieci w ostatnich latach, jakby to powiedzieć, szybciej rosną i przybierają na wadze, co wiąże się z tym, że sporo zawodników wcześniej niż 15latkowie zmieniają klasy, przesiadając się na większe jachty. Nie ma w tym nic złego, bo wielokrotnie powtarzamy, że Optimist jest początkiem żeglarstwa regatowego, a przetrzymywanie „wyrośniętych” zawodników powoduje u nich tylko frustracje i nie pozwala na przykład na starty na laserze 4.7, który w naszym systemie sportowym jest również do 15 roku życia.

Na koniec dodam jeszcze, że pomimo faktu, iż w zarządzie są doświadczeni trenerzy, nasz pomysł konsultowaliśmy z kilkoma uznanymi trenerami pracującymi w grupie B oraz trenerami odpowiedzialnymi za szkolenie dzieci i młodzieży w Polskim Związku Żeglarskim. Dlatego uważam, że dokonując tej zmiany postępujemy słusznie i przyczynimy się do rozwoju naszej klasy. Dodatkowo jako Zarząd PSKO złożyliśmy wniosek do PZŻ o obniżenie wieku startujących w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików do 12 lat.

Druga zmiana dotyczy współczynników regat w grupie B. Likwidujemy współczynnik 0,5 pozostawiając 1,0 i 1,6 i zmniejszamy ilość regat do rankingu. Ta zmiana jest odpowiedzią, na niepokojące nas zjawisko, gdzie organizatorzy dużych, w sensie ilości uczestników, regat nie występowali o współczynnik 1,0. Zmiana ta nie wpłynie znacząco na system liczenia rankingu.
Inne zmiany w Regulaminie 2021, to raczej kosmetyka i sprecyzowanie niejasności, które pojawiały się w sezonie.

Gońmy wirusa, przepracujmy zimę i zbierajmy siły na nowy sezon.

W imieniu Zarządu PSKO

Artur Burdziej

Zarząd PSKO

7 grudnia 2020

Menu