Aktualności

MISTRZOSTWA EUROPY 2022

MISTRZOSTWA EUROPY 2022

Właśnie zakończyliśmy udział w Mistrzostwach Europy w klasie OPTIMIST, które rozgrywane były w dniach 30 lipiec do 6 sierpnia 2020 roku w miejscowości Sønderborg, Dania.

Polskę reprezentowała była przez:

W kategorii dziewcząt:

 1. Alicja Dampc CHKŻ Chojnice
 2. Śledzińska Kaja CHKŻ Chojnice
 3. Tutkowska Alicja YKP Gdynia
 4. Padzik Julia OPTI CWM Gdynia

W kategoria Chłopców:

 1. Kolka Szymon YKP Gdynia
 2. Jakub Kuraś JKW Poznań
 3. Jan Marjański KS AZS AWFiS Gdański

Trenerem Reprezentacji – Tomasz Figlerowicz a Team Leaderem – Marek Karbowski.

Kadra została wyłoniona w drodze eliminacji a same Mistrzostwa rozgrywane były na wodach Bałtyku. Akwen dla nas nieznany, jednak z zebranych informacji zbliżony do wód zatoki Puckiej.

Wszyscy nasi zwodnicy startowali na swoich łódkach co było niewątpliwie dużym bonusem. Pobyt rozpoczęliśmy trzydniowym zgrupowaniem mającym na celu poznanie akwenu oraz panujące tam warunki.

Regaty rozpoczęły się trzydniową serią kwalifikacyjną, gdzie  rozgrano wszystkie z 6 zaplanowanych wyścigów i następnie nastąpił podział na grupy złotą, srebrną i brązową. Przypomnę, ze podczas Mistrzostw Europy chłopcy i dziewczęta startują w oddzielnych grupach, w przypadku chłopców 3, a dziewcząt 2.

Tutaj odnosimy pierwszy sukces wszyscy nasi zawodnicy zakwalifikowali się w złotej grupie. Już w dwudniowych finałach Polscy zawodnicy żeglowali solidnie z widocznymi bardzo dobrymi wyścigami. Finał to 3 wyścigi, gdyż ostatniego dnia rozegrano tylko jeden z 2 planowanych wyścigów. Mistrzostwa zakończyliśmy następująco:

W kategorii dziewcząt:

 1. Alicja Dampc CHKŻ Chojnice – 6 miejsce,
 2. Śledzińska Kaja CHKŻ Chojnice – 10 miejsce,
 3. Tutkowska Alicja YKP Gdynia – 23 miejsce,
 4. Padzik Julia OPTI CWM Gdynia – 37 miejsce,

Kategoria Chłopców:

 1. Kolka Szymon YKP Gdynia –  7 miejsce,
 2. Jan Marjański KS AZS AWFiS Gdański – 24 miejsce,
 3. Jakub Kuraś JKW Poznań – 32 miejsce,

W klasyfikacji Państw zajmujemy bardzo wysokie 5 miejsce. Niewątpliwie jedne z ostatnio bardzo udanych Mistrzostw – w TOP TEN zakończyliśmy 3 zawodnikami to buduje nadzieje i daje Alicji Dampc i Szymonowi Kolce możliwość realizacji dalszych karier w programie TALENT!.

Jak widać nasi kadrowicze potrafili walczyć o najwyższe miejsca w wyścigach i samych regatach. Bywały wyścigi nieudane, czasami zabrakło chłodnej głowy no i wiatru. Uważam, że uczestnictwo w Mistrzostwach dało tym młodym zawodnikom bardzo duże doświadczenie, doświadczenie które zaprocentuje.

Podsumowując regaty  doszedłem do następujących wniosków:

 • organizowanie w Polsce regat głównych dla grupy A na akwenach zatokowo morskich wyraźnie procentuje,
 • nasze wyniki to bardzo dobra praca w Klubach,
 • realizowany tegoroczny program Polskiej Reprezentacji przynosi nam wiele dobrego,
 • sprzętowo jesteśmy bardzo dobrze przygotowani – jednak dużą wartością są polscy producenci,
 • myśl szkoleniowa polskich trenerów jest na dobrym kursie.

Teraz w mojej ocenie sprawy nad którymi musimy się mocno zastanowić:

 • zwiększenie szkolonych zawodników do 30 osób, jak i dni szkoleniowych,
 • zachęcanie organizatorów Klubów „morskich i zatokowych” do organizowanie większej ilości regat w grupie A,
 • zdecydowanie zwiększenie ilości startów zagranicznych,
 • zwiększenie świadomości w naszym środowisku w sprawie wieku szkolnych zawodników tj. zawodnik w grupie B powinien kończyć szkolenie w wieku 11 lat, by osiągać dobre wyniki w grupie A – to sprawa najtrudniejsza z uwagi na różnorodność klubową i złożoność całej sprawy,
 • zwiększenie w szkoleniu zakresu przygotowania mentalnego i fizycznego,
 • większe zmobilizowanie polskich producentów do współpracy,
 • brak sponsora Polskiej Reprezentacji.

Jednoznacznie muszę powiedzieć, że potrafiliśmy stworzyć bardzo zgrany team. Team współpracujący, dbający o siebie nawzajem. To strasznie ważne. Atmosfera na pewno pomogła osiągać takie wyniki. Myślę, że jeszcze usłyszycie te nazwiska.

Bardzo dziękują trenerom klubowym tj.: Dominikowi Schutta, Karolowi Jączkowskiemu, Arkadiuszowi Komorowskiemu, Tomaszowi Figlerowiczowi, Adamowi Paszek za super wykonaną pracę klubową – proszę pamiętać, że w Polsce w eliminacjach startowało ponad 200 zawodników. Dziękuję trenerowi Kadry Karolowi Jączkowskiemu. Bez pracy Trenerów  tych nie było by takich wyników.

Podziękowania dla dr Witolda Dudzińskiego za wykład podczas naszych przygotowań wskazujący konieczność właściwego dbania o nasz organizm, mogłem często wykorzystywać przekaz jaki otrzymali kadrowicze.

Rodzice jak zawsze nie tylko kibicowali a i  wspierali nas bezpośrednio podczas regat – tym szczególne podziękowania za wspieranie dobrej atmosfery. Bardzo dziękuję obecnym na regatach Rodzicom za uszanowanie zasad jakie określiliśmy – naprawdę BARDZO DZIĘKUJĘ.

Podziękowanie dla Kuby Marjańskiego za fantastyczne zdjęcia zaangażowanie.

Dziękuję Markowi Karbowskiemu – życzę każdemu trenerowi takiego Team Leadera – i trenera „w jednym”.

Dziękuję Polskiemu Związkowi Żeglarskiemu,  Polskiemu Stowarzyszeniu Klasy Optimist , dziękuję firmą JSail, Sport Sails Center Pani Izabeli Baranowskiej, OPTIMAST, Windblacksmith. Dziękuję kibicom.

Było dla mnie przyjemnością być i współpracować z Wami.

Tomasz Figlerowicz – trener.

Tomasz Figlerowicz

9 sierpnia 2022

Menu