Aktualności

Mistrzostwa Europy 2021 – podsumowanie

Mistrzostwa Europy 2021 – podsumowanie

Właśnie zakończyliśmy udział w Mistrzostwach Europy 2021 w klasie OPTIMIST, które rozgrywane były w dniach 20 – 27 czerwca w Kadyksie, Hiszpania. Polskę reprezentowała była przez:

Dziewczęta:

Alicja Tutkowska – YKP Gdynia,

Kaja Śledzińska– CHKŻ Chojnice,

Alicja Dampc  CHKŻ Chojnice,

Emilia Paszek  KS AZS AWFiS Gdańsk.

Chłopcy:

Stanisław Ługowski  Sailing Legia Warszawa,

Szymon Kolka – YKP Gdynia,

Fabian Kocięda   OPTI CWM Gdynia

Oskar Wielczyk –  SSW MOS Iława,

Piotra Trella  MKŻ Arka Gdynia.

Trenerem Reprezentacji – Tomasz Figlerowicz a Team Leaderem – Marek Karbowski.

Kadra została wyłoniona w drodze eliminacji a same Mistrzostwa rozgrywane były na wodach Bahia de Cadiz. Akwen dla nas zupełnie nieznany. Przed wyjazdem zorganizowałem spotkanie z Pawłem Kowalskim , który opowiedział nam o panujących tam warunkach. Muszę przydać , ze również z pośród naszych zawodników i trenerów otrzymywałem bezcenne wskazówki.  

Zdecydowałem się aby, nasi zawodnicy startowali na swoich łódkach, gdyż generalnie czarterowany sprzęt różni się od używanego, a chciałem jak najbardziej zbliżyć się do warunków w jakich normalnie żeglują – również w ocenie kadrowiczów był to dobry ruch. 

Niestety system eliminacji, covid oraz termin już samych Mistrzostw pozwolił nam na przeprowadzenie jednego zgrupowania w Polsce w Dziwnowie, oraz na trzy dniowe treningi już na samym miejscu. Po każdym treningu już wiedzieliśmy, że miejsce regat jest trudne, wiatr oscylacyjny, rosnący zawsze około 13:00 gdy przychodziła bryza. Ciągle występujący prąd i pływy. Podczas już samych regat prędkość wiatru kształtowała się w granicach 8 do 26 kn. 

Regaty rozpoczęły się serią kwalifikacyjną 3 dniową ale nie mniejszą jak 5 wyścigów. Przez 3 dni rozgrano wszystkie z 6 zaplanowanych wyścigów i nastąpił podział na grupy złotą, srebrną i brązową. Polscy zawodnicy żeglowali przyzwoicie z widocznymi bardzo dobrymi wyścigami, stąd z 9 uczestników 6 pływało w grupie złotej a 3 w srebrnej. Rozegrano 9 wyścigów. 

Mistrzostwa zakończyliśmy następująco:

Alicja Tutkowska  24 w tym wyścigi na miejscach 4,9,9,16, Alicja Dampc  32 w tym wyścigi na miejscach 8,5,12,6 , Kaja Śledzińska – 57 tym wyścigi na miejscach 10,4,16, Emilia Paszek  70 w tym wyścigi na miejscach 9,14,7, zaznaczyć należy że Emilia ma 11 lat. I chłopcy  Stanisław Ługowski  31 – w tym  wyścigi na miejscach 10,7,5 , Oskar Wielczyk –  42 w tym wyścigi na miejscach 10,12,5,  Fabian Kocięda   47 – w tym wyścigi na miejscach 14,13,5, Szymon Kolka – 57 – w tym wyścigi na miejscach 13,15,12,9,2 , Piotr Trella   69 w tym wyścigi na miejscach – 16,21,23.

Jak widać nasi kadrowicze potrafili walczyć o najwyższe miejsca w wyścigach, ale też i bywały wyścigi nieudane. Uważam, że uczestnictwo w Mistrzostwach dało tym młodym zawodnikom bardzo duże doświadczenie, doświadczenie które zaprocentuje. Na pewno pewną barierą był fakt, że były to pierwsze regaty tak dużej rangi dla naszych zawodników, a dla wszystkich pierwszy start międzynarodowy w tym roku. Niestety w uwagi na COVID również „zima” była raczej słabo przepracowana – zupełnie inaczej niż zwykle. 

Podczas obserwacji regat zacząłem się zastanawiać czy może nie powinniśmy w Polsce zmienić miejsca rozgrywania regat dla zawodników grupy A może należy wyłącznie startować na akwenach zatokowo-morskich?. Myślę, że warto tym rozmawiać.

Jednoznacznie muszę powiedzieć, że potrafiliśmy stworzyć bardzo zgrany team. Team współpracujący, dbający o siebie. To strasznie ważne. Atmosfera na pewno pomogła osiągać takie wyniki. Myślę, że jeszcze usłyszycie te nazwiska. Bardzo dziękują kadrowicza za współpracę, ich trenerom za super wykonaną pracę – proszę pamiętać, że w Polsce w eliminacjach startowało ponad 170 zawodników. Rodzice jak zawsze nie tylko kibicowali a i nas wspierali bezpośrednio podczas regat – tym szczególne podziękowania za wspieranie dobrej atmosfery i pomoc.

Dziękuję Markowi Karbowskiemu – życzę każdemu trenerowi takiego Team Leadera – i trenera „w jednym”. 

Dziękuję Polskiemu Związkowi Żeglarskiemu a szczególnie Prezesowi Tomaszowi Chamerze, który mimo urlopu znalazł czas, aby wirtualnie spotkać się na nami. Dziękuję Polskiemu Stowarzyszeniu Klasy Optimist i jego Prezydentowi Arturowi Burdziejowi , dziękuję firmą JSail, OPTIMAST, Windblacksmith . Dziękuję kibicom, Wasze wsparcie nam pomagało bardzo.

Było dla mnie przyjemnością być i współpracować z Wami. 

Tomasz Figlerowicz – trener.

Tomasz Figlerowicz

2 lipca 2021

Menu