Aktualności

Kalendarz 2020 / OOM

Kalendarz 2020 / OOM

Szanowni, zgodnie ze Statutem ogłaszamy dzisiaj oficjalną wersję kalendarza imprez na rok 2020. Do wglądu i pobrania w zakładce Kalendarz.

Przy tej okazji kilka słów o tym co działo się w sprawie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Pod koniec października 2019 Zarząd PSKO, uprawniony wcześniej przez Walne Zgromadzenie Członków oraz Trenerów, zgłosił do PZŻ wyjście klasy Optimist z rywalizacji w ramach OOM. Nasze środowisko, szczególnie po ostatnich dwóch finałach OOM, było mocno zniesmaczone miejscami ich rozgrywania oraz jakością przeprowadzenia i sędziowania. Wszyscy powtarzaliśmy, że najważniejsza impreza w roku, powinna być organizowana przez doświadczonych organizatorów i odbywać się na akwenach, które pozwalają na prawdziwą sportową rywalizację, a przede wszystkim, przynajmniej potencjalnie, pozwalają przeprowadzić odpowiednią ilość wyścigów.

Pod koniec listopada spotkaliśmy się z przedstawicielami PZŻ i przedstawiliśmy nasze warunki pozostania w Olimpiadzie. Były to:

– rozgrywanie regat na obszarze zatokowo – morskim

– rozgrywanie regat z zastosowaniem Regulaminu PSKO

– brak eliminacji i limitu startujących.

W miesiącu grudniu wymieniliśmy się jeszcze kilkoma pismami z PZŻ i dostaliśmy odpowiedź, że dwa pierwsze z trzech naszych warunków zostały zaakceptowane przez Instytut Sportu. Jednocześnie przedstawiciele PZŻ oraz Komisja Sportu, poprosili nas o czas do dnia 10.01.2020, celem przeprowadzenia rozmów z Instytutem Sportu odnośnie naszego trzeciego postulatu. Ostatecznie w przeciągu ostatnich kliku dni dostaliśmy stanowisko drugiej strony, tłumaczące że zgodnie z założeniami Olimpiady Młodzieży, muszą być przeprowadzone do niej eliminacje i ograniczona liczba startujących w finale. Udało się natomiast zwiększyć liczbę startujących chłopców. Gorąca dyskusja w Zarządzie zakończyła się podjęciem decyzji, że w roku 2020 pozostajemy w systemie rywalizacji OOM.

Przekazuję również informację, że finał OOM rozgrywany będzie w Pucku w terminie 6-9 sierpnia, a organizacją i wyborem składu sędziowskiego zajmie się bezpośrednio Polski Związek Żeglarski. Przy takim stanie rzeczy, uznajemy za sukces spełnienie większości naszych warunków i porozumienie w tej sprawie ze Związkiem, które z pewnością poprawi jakość najważniejszej imprezy w roku i przywróci jej rangę w oczach uczestników i trenerów.

Artur Burdziej

Zarząd PSKO

15 stycznia 2020

Menu