Aktualności

Zmiany w Przepisach Regatowych Żeglarstwa

Zmiany w Przepisach Regatowych Żeglarstwa

W związku z praktycznie już rozpoczętym sezonem żeglarskim chciałbym zwrócić uwagę, na moim zdaniem najważniejsze zmiany z przepisach regatowych obowiązujące do 2017 roku.

W nowych przepisach jest sporo zmian precyzujących już istniejące przepisy. Zmieniono niektóre pojęcia i definicje, ale i wprowadzono całkiem nowe rzeczy.

Całkowitą nowością jest wprowadzenie definicji „Osoby wspierającej”    – a więc osoby , która jest trenerem , opiekunem , rodzicem lub w inny sposób wspiera zawodnika. Osoba taka teraz może być ukarana przez komisję sędziowską, również zawodnik może ponieść karę za działania takiej osoby,  aż do dyskwalifikacji włącznie.

Nowością jest również powstanie Komisji Pomiarowej – składającej się z mierniczego regat i osób wykonujących inspekcję sprzętu . Komisja ta ma prawo składać protesty na zawodników, również za sytuacje na wodzie.

Procedury startowe zostały uzupełnione o procedurę z użyciem flagi „U”, więc nie ma obowiązku opisywania sposobu użycia tej flagi w Instrukcji Żeglugi jak to było dotychczas.

Zmiana jest też w technice składania protestu. Incydent musi być opisany w proteście, jednakże opis gdzie i kiedy nastąpił incydent może być uzupełnione nawet podczas rozpatrywania protestu. Więc gdy ktoś nie wpisze np. numeru wyścigu będzie mógł to uzupełnić później. Dotychczas takie protesty były oddalane.

Również całkowicie przebudowano przepis 69 –obowiązek nie dopuszczania się nagannego zachowania. Rozbudowano ten przepis opisując jak powinna być przeprowadzana procedura rozpatrywania zawiadomienia o nagannym zachowaniu. Zmieniono też katalog kar, Zespół Protestowy będzie mógł nakładać wyższe kary bez zawiadamiania władzy krajowej. Pozwoli to zakończyć postępowanie już na regatach nawet przy nałożeniu kary DNE.

Niedługo powinna być dostępna w PZŻ wersja drukowana nowych przepisów. Na razie na stronie PZŻ  jest dostępna wersja angielska.

Ze swej strony życzę wszystkim rywalizacji fair i jak najmniejszej ilości sytuacji, w których po przepisy trzeba będzie sięgać.

Pozdrawiam Dariusz Juszczak

Tomasz Figlerowicz

26 kwietnia 2017

Menu