Aktualności

Dzielni żeglarze i żeglarki klasy Optimist

Dzielni żeglarze i żeglarki klasy Optimist

W rekordowych pod względem frekwencji regatach Pantaenius NordCUP Gdańsk 2018 wzięło udział ponad 160 zawodników klasy  Vector Sail Optimist Cup.

Młodzi żeglarze ścigali się od wtorku do czwartku (3-5 lipca) w dwóch grupach wiekowych. Największe trudności sprawiała im zmienna pogoda. Musieli zmagać się zarówno z silnym wiatrem, jak i flautą. Na szczęście ostatniego dnia wyścigów aura dopisała.

– Było słonecznie i wiało do 15 węzłów, warunki okazały się wręcz idealne na finał i pozwoliły wybrać najlepszych – relacjonuje Tomasz Sawukinas, sędzia główny regat.

W klasyfikacji generalnej klasy Vector Sail Optimist Cup  (grupa A) zwyciężył Oskar Ponto. Tuż za nim – Ewa Lewandowska. Na trzecim miejscu Mateusz Gwóźdź. W grupie chłopców: na pierwszym miejscu Oskar Ponto, na drugim Mateusz Gwóźdź, na trzecim Szczepan Damasiewicz. W grupie dziewcząt: zwyciężyła Ewa Lewandowska. Tuż za nią Joanna Cymerman. Na trzecim miejscu – Dominika Ołowiak.

W klasyfikacji generalnej Vector Sail Optimist Cup  (grupa B) najlepszy okazał się Jan Karnowski. Na drugim miejscu Alicja Michalewska, a na trzecim Maja Kwiek. W grupie chłopców kolejno od pierwszego miejsca: Jan Karnowski, Oskar Wieczyk, Piotr Trella. Wśród dziewcząt: Alicja Michalewska, Maja Kwiek, Lila Sochaj. Pełna lista wyników dostępna jest na stronie https://www.upwind24.pl/nord-cup-2018.

W klasie Optimist trenują dzieci i młodzież w wieku do 15 lat. – To specjalna klasa stworzona do treningów, naprawdę wiele można się na niej nauczyć – tłumaczy Krzysztof Kocięda, trener klasy Optimist A i B, Laser standard, radial, 4,7. – Łódki są stabilne i nie osiągają zbyt dużej prędkości, więc treningi i wyścigi na tych jednostkach są bezpieczne.

Regaty Pantaenius NordCUP Gdańsk 2018 trwały od 28 czerwca do 8 lipca. Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się na stronie internetowej NordCUP oraz na Facebooku.

Regaty Pantaenius NordCUPto żeglarskie wydarzenie, które łączy w sobie niezapomnianą atmosferę, wysoki poziom sportowy oraz integruje żeglarzy z różnych klas.

Pierwszy NordCUP został zorganizowany w 2006 r. W zmaganiach wzięło wówczas udział 17 jachtów.

Z każdym kolejnym rokiem regaty zdobywały coraz większą popularność. W 2009 r. do organizatorów żeglarskiego święta dołączył AZS Galion. Od tamtej pory to Górki Zachodnie stały się nową bazą regat. W 2018 r. wzięło w nich udział 445 jednostek. Organizatorami wydarzenia są AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego – Hotel Galion oraz Yacht Club Gdańsk.

Regaty Pantaenius Nord CUP Gdańsk 2018 wspierają: Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów – wiodący specjalista ubezpieczeń jachtów w Europie, Miasto Gdańsk, Granaria Gdańsk – inwestycja na północnym cyplu Wyspy

Spichrzów, Targi Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych Boatex w Poznaniu, Firma Ziaja – producent nowoczesnych kosmetyków, a także: Garmin, Nautica Watches, Vector Sails, ISIC, HOLT i Nautos, Code Zero,

Argo Card, Investa, DAD, North Sails, Selden oraz Marine Works. Regaty są organizowane przy współpracy ze zlotem Baltic Sail, Gminą Kolbudy, Polskim Związkiem Żeglarskim, Pomorskim Związkiem Żeglarskim oraz Grupą Lotos. Patronami medialnymi są: portal Trojmiasto.pl, magazyn Jachting, magazyn Wiatr, Radio Plus, portal Taweran.

managewp

11 lipca 2018

Menu